Több újabb beadvánnyal fordul a szlovák közszolgálati média felügyeleti szerveihez és az ügyészséghez a nemzeti kisebbségeknek törvényesen járó műsoridő be nem tartása miatt Őry Péter, a Magyar Közösség Pártja (MKP) Országos Tanácsának elnöke – jelentette be a felvidéki magyar párt politikusa pozsonyi sajtótájékoztatóján hétfőn.
Négy éve jelezték először
Szlovákiában elvben egy több éve hatályos törvény garantálja, hogy az országban élő nemzeti kisebbségeknek számarányuknak megfelelő műsoridőt kell kapniuk a közmédiában, ezt azonban mindmáig nem ültették át a gyakorlatba. A törvénysértő gyakorlatnak a felszámolásáért már négy éve küzd a felvidéki magyar párt politikusa, aki először 2016 nyarán fordult panasszal az ügyben a szlovák közmédia felügyeleti szerveihez és a kulturális minisztériumhoz, amelyektől érdemi választ nem kapott.
Őry Péter elmondta: amikor a szaktárcától kérték a közmédiára vonatkozó törvény vonatkozó részének betartatását, azt a választ kapták, hogy a jogszabály betartására nincs anyagi fedezet. Hozzátette: a közmédia felügyeleti szerveitől, a Rádió és Televízió Tanácstól, illetve a frekvenciatanácstól gyakorlatilag semmilyen érdemi választ nem kapott a többszöri megkeresés ellenére sem. A közmédia felügyeleti szervei a későbbi információigénylésre először azt válaszolták, hogy nem is érkezett meg hozzájuk a beadvány, majd két év után azt a választ adták, hogy megkezdték egy szakértői csapat összeállítását, amely majd válaszol a panaszra.
Ez eddig nem történt meg, s a közmédiában elvben kötelező műsoridőarányokat továbbra sem tartják be – mutatott rá Őry Péter. Kifejtette: 2018-ban a szlovák köztévé 16 630 órányi műsort közvetített, ebből 105 óra volt a magyar adás, ami 0,6 százalékos nemzetiségi aránynak felel meg, holott a magyar lakosság aránya Szlovákiában 8,5 százalék. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a magyar kisebbségre szánt műsoridőből 1300 órányi hiányzik – fűzte hozzá Őry, rámutatva: hasonló az aránytalanság a többi nemzeti kisebbség esetében is.